štvrtok 22. januára 2015

Knihovníci - brak pre fanúšikaBáje a mýty, rozprávky a legendy. Všetci vieme, že mnoho ich prvkov sa opakuje. Zaoberajú sa nimi mytológovia, estetici, religionisti a dokonca aj psychiatri na čele s Jungom. Tieto opakujúce časti sa nazývajú mytémy. Pokiaľ ste šikovným autorom dokážete z nich vyskladať nový príbeh, v nových kontextoch so starým významom. Tak vznikla fantastika a aj seriál Librarians. Po našom Knihovníci.


Flynn Carsen sa vracia, hoci len na chvíľu, aby štafetu predal ďalšej generácii, knihovníkov. Postupne, nech sa najskôr naučia čo obnáša zachraňovanie sveta 2x týždenne. Takže občas sa na obrazovke ešte zjavý, veď je hlavným lákadlom série, ale inak je to hlavne o omladine.? A seriál je presne taký istý ako aj film, len ma o niečo lepšie efekty a kratšiu stopáž. Tu by som asi aj mohol skončiť, lenže neskončím, lebo je treba o ňom povedať čosi viac.

Knihovníci sú zložení z mytém. Nie tých moderných, popkultúrnych, ale tých klasických, V ňom to nie sú len umelecké metafory ale proste fakty, ktorými sa riadi ich svet. Autori sa však s nimi hrajú veľmi voľne, lebo môžu. Kontexty sa za stáročia zmenili, preto. Stredoškolská vedecká výstava? Je jasné, že na nej bude Morgana le Fey. Príbeh s ázijskými drakmi? Zamiešame do neho Jablko sváru. Chcete niečo o Santovi? Dáme tam Odina. A kto by tak mohol túžiť po korune kráľa Artuša? Nindžovia, samozrejme.

Mnohí z vás si teraz povzdychli a krútia hlavami. Ale poviem vám jedno. Ono to funguje. preto, lebo význam mytém bol zachovaný. Bludisko je bludisko a treba do neho mapu. Koruna niečomu vládne. A tak ďalej a tak ďalej. Dokonca i na symbolickej rovine! Nie je to nejaká spleť poameričtených nezmyslov. Práve naopak. Zdá sa, že tento seriál vytvárali ľudia, ktorí sa žánru rozumejú a sami sú fanúšikovia. Ľudia, ktorí  vedia, že točia vlastne kravinu, tak nech je to aspoň zábavná kravina.
A tak sa nakoniec dívame na niečo, čo akoby vypadlo zo seriálovej estetiky 90. rokov. Buffy, Hviezdna brána, Herkules a Lovkyňa tajomstiev. Naivné braky, ktoré chceli len baviť a darilo sa im to. To sú aj Knihovníci. Obrovský brak. Znovu oživenie klasického dobrodružného príbehu. Stratený svet, Tarzan, John Carter a neskôr aj Indiana Jones – ich naračné prístupy a všetko klišé nájdete aj v Knihovníkoch. Seriál na túto poetiku aj otvorene odkazuje, keď sa štylizuje do formy šestákových románov. Deje sa tak v úvode. Nemáme tu žiadne vyčačkané intro, len jednoduchý nápis. Knihovníci a Meč v kameni. Knihovníci a Srdce temnoty. Knihovníci a niečo, niekto, niekde. Proste, partička dobrodruhov v ďalšom dobrodružstve. Samozrejme, že aj s nejakým hlavným príbehom, lebo predsa len je to súčasný seriál a súčasné seriály si to vyžadujú. Inak je to klasická partička, ako z nejakého stolného RPG. Je tam zlodej, je tam vedkyňa, vojačka a kovboj. Alebo v reči fantastiky: zlodej, mág, bojovník a hraničiar. Kdesi okolo nich pobehuje aj starý múdry muž, ktorý v žiadnom mýte nemôže chýbať a Flyn, pripomínajúci streleného vedca.
Akí sú teda Knihovníci? Neoriginálni, naivní, detinskí a brakoví. Je to niečo medzi Doctorom Who, Skladiskom 13 a Lovkyňou tajomstiev. Prekáža to? Ani náhodou! Na to je to príliš hravé, zábavné príliš naše. Od fanúšikov fanúšikom. Ak vám to nesadne, dieťa vo vás je mŕtve a bežte radšej vyplňovať daňové priznanie.

1 komentár:

  1. Tak skladisko 13 a Doktora sledujem... Mám picit že si to pozriem...

    OdpovedaťOdstrániť