streda 19. augusta 2015

Potrebujeme Ant-mana?Do kín prichádza najmenší marvelovský hrdina. Ant-man. V zámorí známy, pravdepodobne aj populárny, u nás už pomenej. Väčšina divákov nevie, čo má od filmu čakať a občas zaznie aj otázka, či vôbec môže byť zaujímavý. Naozaj potrebuje Ant-mana filmový svet Marvelu ?


Nie je prekvapením, že Marvel doprial film aj Ant-manovi. V pôvodných komiksoch je to jeden zo zakladajúcich členov Avengerov. Mal by sa teda v nich objaviť. Z pohľadu divákov však tento hrdina môže vyznievať absurdne. Človek so schopnosťami a veľkosťou mravca vyznieva smiešne, hlavne v porovnaní s ostatnými hrdinami Marvel cinematic universe (MCU).
Scenáristi sa však s touto výzvou popasovali a predstavujú nám Ant-mana ako človeka z davu. U nás by sme povedali „človek milión“, niekde by povedali, že jedného mravčeka v mravenisku. Presne tým je.
Scott Lang totiž nie je ničím špeciálny. Má síce vzdelanie, ale inak je celkom obyčajný. Nemá geniálnu myseľ, nemá peniaze. Vie len kradnúť. Je obyčajný. Ako zlodej a bývalý trestanec sa radí do tých nižších vrstiev spoločnosti. Je pravý opak toho, čo sú Avengers.
Tony Stark je milionár. Je to vrchol „potravinového reťazca“ kapitalizmu. Na dôvažok mu to ešte aj myslí. On sa nachádza vysoko nad bežnými ľuďmi, je príliš vzdialený ich starostiam. Podobne je na tom i doktor Banner. Je to lekár, niekto koho spoločnosť naozaj potrebuje, tiež má geniálnu myseľ ale musí si prísne kontrolovať emócie. Svet totiž jeho zelené alter ego nenávidí. Preto je zo sveta vyčlenený, musí stáť mimo neho. Thor je Asgarďan, mimozemšťan, prakticky poloboh. S bežným človekom sediacim celý deň v kancelárii má pramálo spoločné. Takisto i Steve Rogers, človek z iného času, vylepšený jedinec, Nietscheho vysnený nad-človek. A mohli by sme pokračovať. Black Widov, Hawkeye sú trénovaní zabijaci žijúci v tieňoch. Druhý menovaný má síce rodinu, no tá do filmu bola natlačená násilím a tiež je držaná mimo bežného sveta. Vison je stroj, Scarlett Witch je Inhumans – teda prakticky mutant.
To, čo sa snažím povedať je, že nikto z Avengers nepredstavuje toho bežného človeka, ktorého majú ochraňovať. Stoja nad nimi, alebo mimo nich.
Scott Lang je iný. Je to presne jeden „z nás“, z davu, ktorý by pri Ultronovi bezmocne kričal. Niekto, s kým je najľahšie sa divákovi stotožniť. Kto reprezentuje tých, ktorí majú byť hrdinami ochraňovaní. Má dcéru, ktorú nestráži žiaden S.H.I.E.L.D., len on sám. Nemá schopnosti, len pár priateľov a ukradnutý oblek.

MCU potrebuje Ant-mana. Niekoho, kto bude zatupovať bežných ľudí. Hlas „mravcov“ pod nohami „polobohov“. Pre rovnováhu, harmóniu, dôslednosť, no proste pre veci, ktoré robia umenie umením. Takisto treba novú postavu, s ktorou sa divák ľahšie stotožní. Nikdy som si nepripadal ako génius, mimozemšťan a tobôž nie milionár. Nikdy som si síce nepripadal ani ako zlodej, ale rozumiem tomu, keď sa v živote niečo pobabre a potrebujeme druhé šance.
Je jedno, či Ant-mana považujeme za dobrý film alebo nie. Je tam, lebo tam musí byť zastúpený aj bežný človek. To je jeho funkcia. Či ju naplní, vedia len scenáristi. My, diváci, sa to dozvieme až v Civil War.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára