pondelok 29. októbra 2012

SlučkaSuperakčné trailery, nestarnúci Bruce Willis a vychádzajúca hviezda Joseph Gordon – Levitt. Nadšené hlasy kritikov i divákov z novinárskych premietaní a zahraničia. Týmto všetkým nás chce do kín nalákať Looper, film od (takmer) neznámeho režiséra Riana Johnsona. Choďte naň, dajte si však pozor, trailery klamú.


Pokiaľ čakáte kombináciu Die Hard Minority Report, budete sklamaní. Po polke filmu tvorcovia prudko stupia na brzdu a začne sa filozofické sci-fi, ktoré dopredu tlačia hlavne dialógy. Ale vôbec to nie je na škodu.

Looper je totiž remeselne dokonale zvládnutý film, ktorý potrebuje inteligentného diváka, aby sa s ním mohol zahrávať. A ide mu to. Nemôže za to cestovanie v čase, to je odbavené v dvoch vetách. Dôvodom je nádherná nejednoznačnosť postáv, každý z charakterov divákovi ponúka dobrý dôvod, prečo mu držať palce, aby sa mu vzápätí úplne znechutil. Táto ambivalentnosť buduje napätie, ktoré je v bravúrnom závere skvele rozuzlené, avšak vnímavejších divákov neprekvapí. Fakt vnímavejších divákov. Géniov, lebo tak prudký obrat v motivácií postáv sa len tak nevidí. Avšak jeho jemné náznaky nájdete v celom filme.
Na druhej strane, akcie tam je, i napriek pomalému tempu, dosť. Je však oldschoolová, bez prudkých strihov alebo preletov kamery, zaváňajúca noir detektívkami a gangsterkami, ale potlačená, aby vynikli emócie. Vo svojich vrcholoch účinne využíva spomalenia a prácu zo zvukom. Nemusíte sa však báť, je správne dávkovaná aby sme nezaspali, obsahuje všetko čo máme radi: divoké prestrelky, odrezané končatiny a zakrvavené deti. Ten film si fakt nedáva servítky pred ústa.

Toto by nebolo možné, keby Johnson nenašiel tých správnych hercov. Ústredná trojica – Levitt, Willis, Blunt – bola rozhodne správna voľba. Levitt je proste talent, o tom nás presvedčilo už 500 days of Summer, Willis dokazuje, že na to ešte stále má (veľmi sa tešíme na A Good Day to Die Hard) a Emily Blunt proste veríte každý jeden záber.
Avšak ani to by nevyšlo bez poriadneho tvorivého vkladu režiséra. Ten nazbieral skúsenosti v televízií a na plátna kín prináša netradičné rozprávačské postupy známe hlavne zo seriálov. Alebo filmov Edgara Wrigtha (Hot Fuz, Scott Pilgrim vs. The World). To nám však nevadí, keďže je to (zatiaľ) neokukané a tvorí to súčasnú rozprávačskú špičku v rámci filmového remesla.

Treba priznať, že film má zopár chýb. Hlavne niektorým pasážam chýba logika, ale to by nikomu nemalo zabrániť v tom, aby si naň zašiel. To čo na plátne uvidíte je umenie, dokonalé remeslo, sci-fi, ktoré sa nebojí žasnúť a prekonávať prekážky. Aby som to zhrnul, divák nedostáva to, čo si myslí, že si objednal, divák dostáva silné emócie, chytrý príbeh, akciu a majstrovský filmársky kúsok, to všetko v príjemnom oldschoolovom balení. Loooper je najväčšie prekvapenie roka, jeden z najlepších filmov tejto sezóny (a možno aj niekoľkých minulých) a v silných momentoch ľahko strčí do vrecka i TDKR. Z klišéovitého námetu sa mu darí vyťažiť maximum, prekvapiť a dokonca priniesť aj niečo nové. Pokiaľ však vyslovene chcete čistú akciu, popkornovku kde je mozog len na príťaž, vyhnite sa mu a zabehnite si na Expendables 2. Alebo ani tam, pozerajte Farmu a popkultúru s jej presahmi nechajte nám, čo ju máme radi.
Orientačne : 99% (Ale fakt len orientačne ja sa tento film neodvážim hodnotiť.)

Looper
USA/ Čína, 2012, 118 min.
Réžia: Rian Johnson
Hrajú: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt, Paul Dano, Jeff Daniels, Piper Perabo, Noah Segan, David Jensen, Jeff Chase a ďalší.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára